1) 5 kg de mere si 3 kg pere au costat 27000 lei,iar 7 kg mere si 3 kg pere au costat 34200 lei. Cati lei a costat 1 kg mere si cati lei a costat 1 kg pere?
Solutie: Notam cu
– x Kg de mere
– y Kg de pere
astfel obtinem ecuatiile
Daca din prima ecuatie scoatem 3y obtinem:
Iar acum daca inlocuim in cea dea doua ecuatie obtinem
Deci 1 Kg de mere costa 3600 lei
Acum sa aflam cat costa 1 Kg de pere
Deci kg de pere costa 3000 lei.
2) O echipa avea de asfaltat o portiune de sosea.A asfaltat in prima saptamana 2/5 din lungimea soselei, a doua saptamana 5/6 din rest, iar a treia saptamana restul de 568 m. Ce lungime avea soseaua ce a fost asfaltata?
Solutie notam cu x lungimea soselei
Astfel in prima saptamana a asfaltat
A doau saptamana
A treia saptamana 568 de metri.
Astfel formam ecuatia
Deci soseaua avea o lungime de 5680 m