Rezolvarea problemelor simple cu ajutorul ecuatiilor

1)  5 kg de mere si 3 kg pere au costat 27000 lei,iar 7 kg mere si 3 kg pere au costat 34200 lei. Cati lei a costat 1 kg mere si cati lei a costat 1 kg pere? Solutie: Notam cu – x Kg de mere – y Kg de pere astfel obtinem ecuatiile Daca … Citește mai mult